Yazılarımız

Vimaj

WORDPRESS WEB TASARIM

Dünyanın en çok kullanılan web tasarım alt yapısının Wordpress olduğu görülmektedir. Bu neden ile de site yaptıracak kişiler öncelikle Wordpress web tasarım hizmeti almak istemektedirler. Özellikle de ücretsiz temalar arasında dahi istediğiniz temayı bulma şansına sahip olduğunuz gibi Wordpress bir temanın geliştirilmesi de son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanında Wordpress görselliğe önem vermek ile kalmaz aynı zamanda arka planda sakladığı ücretsiz ve ücretli özellikler ile de kişilerin istediği hizmeti tam olarak almları konusunda onlara yardımcı olmaktadır. Üstelik Wordpress web tasarım teması yaptırmak isteyenlerin siteleri Google da kolay bir şekilde indexlenmek ile kalmayacak aynı zamanda basit bir şekilde kullanılan yönetim paneli de Wordpress kullanacak kişiler için kolaylık sağlayan diğer özelliğidir.

Wordpress web tasarım teması yapmak isteyenlerin bilinmesi gerekenler nelerdir?

Wordpress web design theme yapmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler

Web tasarım yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı bilgiler bulunmak ile birlikte bu temel bilgileri bilmeyen kişilerin Wordpress teması yapma şansı yoktur. Wordpress tema yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken diller HTML, XHTML, DHTML’dir.

WordPress Web Tasarım

HTML tüm web sayfalarının temelini oluşturan markup bir dil olmak ile birlikte sitenizin tam anlamı ile çalışabilmesi için yeterli olmadığını da bilmelisiniz. Ancak HTML ile yapılan sayfalar genellikle basit kalmak ile birlikte profesyonel bir tasarım yapmak isteyen kişiler için yeterli kaynak olmayacaktır.

Ayrıca sadece HTML ile kodlanmış bir sitenin XHTML yapısına da uygun olmayacağı bilinmelidir. Ancak öğrenmesi son derece zevkli bir dil olmak ile birlikte web tasarım yapacak olan kişilerin kesinlikle öğrenmesi gereken en öncelikli dildir.

XHTML ise HTML dilinin standart haline getirilmesi ile oluşturulmuştur. Ancak HTML yapısından daha farklı ve gelişmiş bir dil olmak ile birlikte alt yapısı olan HTML’i öğrendikten sonra çok kolay öğrenilecek bir dildir.

HTML ile arasında ki bir diğer özelliğin ise seo ile uyum içinde çalışmasıdır. Çoğu kişi arama motorunda üst sıralarda çıkmak ve sitesinin en çok tıklanan site olmasını ister işte bu uğurda zaman harcayacak olan kişiler kesinlikle Wordpress web design themes oluşturma sırasında XHTML yapısını kullanmalıdır.

DHTML ise HTML kodlarının java dilinde güncellenmiş ve hareketlendirilmiş halidir. Web sitenizde kayan resim, yazı gibi formlar görmek isterseniz bu konuda DHTML kodlarından yararlanabilirsiniz.

Wordpress web templates oluşturulması sırasında en önemli konular arasında CSS yer almaktadır. CSS ise oluşturmuş olduğunuz temanın dış görünüşünü yani görselliğini oluşturmaktadır.

Stil şablonlama aracı olarak da adlandırabileceğimiz CSS, Wordpress web sitesi yapacak olan kişiler tarafından kesinlikle öğrenilmesi gerekir. Aksi taktirde yapılacak olan sitenin bir yanı hep eksik kalacaktır. Bu neden ile de öğrenilmesi zorunludur.

Tema yapımı sırasında CSS için style.css dosyasının oluşturulması kesinlikle unutulmamalıdır. Style.css dosyasında genellikle sitenin genel şablon yapısı ile ilgili bilgiler bulunur dilerseniz bu şablonu kullanarak sitenize stil verirsiniz dilersenizde yeni bir CSS dosyası ile dilediğiniz kodlamayı yaparsınız.

Günümüz şartlarına bakıldığı zaman temel bir web sitesi oluşturmak isteyen kişilerin genelde HTML kullandığı görülmektedir. Fakat artık en çok kullanılan ve en gelişmiş dilin PHP olduğu görülmektedir.

CSS ve HTML yardımı ile kodladığınız web sitenizin Wordpress’e dökülmesi sırasında çok az da olsa mutlaka PHP bilinmelidir. Ancak PHP konusunda uzman olmanızın da beklenmediğini bilmelisiniz. Eğer Wordpress tema yapacaksanız sadece belli başlı kodlar bulunmaktadır. Bu kodların nasıl kullanıldığını öğrenirseniz sizin için bu yeterli olacaktır.

Wordpress web templates yapabilmeniz için bazı programlarda bulunmaktadır. Bu programlar ise Photoshop, Fıreworks, Dreamweaver ve Notepad++’dır. Peki, bu programlar ile nasıl web sitesi yapacaksınız ve özellikleri nelerdir?

Wordpress web sitesi yapacak olan kişilerin öncelikle aradığı özellik yapacakları sitenin hiçbir platformda bulunmayan benzersiz bir tasarıma sahip olmasıdır. Arayüzünüzü oluştururken size inanılmaz bir görsel şölen sunabilecek ilk araç Photoshop’tur ve eğer Photoshop kullanabilirseniz mükemmel web siteleri yapabilecek düzeye gelebilirsiniz.

Fıreworks kullanması önerilen kişiler genellikle hiçbir grafik tasarım programını bilmiyordur. Bu neden ile de bu program önerilmiştir. Fakat diğer programlara ve Photoshop’a göre daha kolay bir kullanıma sahip olduğunu da bilmelisiniz.

Dreamwever ise kod yazarken kullanılan programın kalitesini göstermek ile kalmaz aynı zamanda görselliği ile de uğraşmanıza yardımcı olacak inanılmaz bir programdır. Zamandan tasarruf etmek için son derece kullanışlı bir programdır. Çünkü daha önceden yazmış olduğunuz kodu hafızasında tutmak ile kalmaz aynı zamanda yazılan kodu renklendiren ve canlanmasını sağlayan bir programdır.

Burada önemli olan nokta bazı programlar gereğinden fazla kod eklemesi yaparak XHTML için aykırı kodlar ortaya çıkartıyorlar. Sonucunda ise sitenizin seo ile bağlantısı yapılamıyor ve çöp oluyor.

Notepad++ ise kod yazmak isteyenler için müthiş bir programdır ve ücretsiz olduğunu da vurgulamak gerekmektedir.

WordPress Web Tasarım

Ucuz web tasarım yaptırmak için güvenilir web tasarım ajansları

Wordpress bir web sitesine sahip olmak için kesinlikle kod bilgisine ya da program kullanma yeteneğine sahip olmanız gerekmemektedir. Eğer Wordpress bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız ucuz web tasarım hizmeti veren web tasarım şirketleri bulunmaktadır.

Web tasarım ajansları genellikle bu konuda uzman kişiler ile çalışmakta ve istediğiniz sitenin zorluğuna bağlı olarak en fazla bir hafta içinde sitenizi teslim edebilmektedirler. Tabii ki bu sırada ajansın elinde bulunan diğer işlerin de önemli olduğunu bilmelisiniz.

Günümüz şartlarında web tasarım işi ile uğraşan pek çok kişi bulunmak ile birlikte henüz responsive tema yapımı ile uğraşan az sayıda ajans bulunmaktadır. Fakat bu ajansların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Ancak sitenizi yaptırdıktan sonra en dikkatli olmanız gereken nokta wordpress web service hizmetlerinin çalışıp çalışmadığına dikkat etmek ve yaptırdığınız sitenin kesinlikle responsive yani tablet, mobil gibi cihazlarda kullanımının uygun olmasıdır.

Seo ile uyumlu bir site yaptırmanın da önemi büyüktür. Özellikle de arama motorlarında birinci sırada yer almak isteyen kişiler için daha dikkatli olunması gereken bir durumdur. Fakat sitenizi kendiniz yaptığınız taktirde ve kod bilginiz çok fazla yok ise seo için aykırı kodlar kullanabilirsiniz. Bu neden ile bir ajans ile anlaşarak içiniz rahat bir şekilde sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VİMAJ