Yazılarımız

Vimaj

EN ÇOK KULLANILAN ARAMA MOTORLARI

Arama motorları , internet üzerinde bulunan verilere daha hızlı ulaşabilmek adına oluşturulmuş yazılımsal sistemlerdir.

Arama motorları dünyadaki tüm internet kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını tarafından kullanılmakta, en doğru ve güvenilir bilgilere arama motorları sayesinde ulaşılabilmektedir.

Dünyada En Çok Kullanılan Arama Motorları

Dünya geneline hizmet veren arama motorlarının sayısı oldukça fazladır. Ancak dünya genelinin haricinde, ülke ve bölge bazlı hizmet veren arama motorları da bulunmaktadır.

Google Arama Motoru

Genel olarak tüm dünyaca bilinen arama motorlarından birisi olan Google'da dakikada 2,5 milyon arama yapıldığı bildiriliyor. Bunu matematiksel hesaplarla gündelik bazda incelersek arama motoru Google, 1 günde milyarlarca arama sorgusunu işliyor ve kullanıcılarına hizmet veriyor.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Google arama motoru, Google.com olarak tüm dünyaya İngilizce hizmet verse de, birçok ülkede açmış olduğu merkez ofis binalarıyla, bulunduğu ülkeden, o ülkenin internet kullanıcılarına arama motorunu sunabiliyor. Ülkemizde bunu "google.com.tr" olarak görebiliyoruz. Tamamen Türkçe dilde karşımıza çıkan "google.com.tr", neredeyse hatasız bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Yandex

Google, kuruluş ve merkez ofis bulundurma bakımından Amerika Birleşik Devletleri'ndedir. Google'ı yakından takip eden diğer bir arama motoru firması ise Yandex'tir.

Yandex 'in kuruluşu Rusya'da meydana gelmiştir. 143,5 milyon kişinin yaşadığı Rusya'da en fazla kullanılan arama motoru yerli ürünleri olan Yandex'tir.

Yandex, Rusya'nın yanı sıra civar bölgedeki ülkelerin bir kısmına da direkt olarak ülkenin içinden hizmet vermektedir. Bu ülkeler; Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve ülkemiz Türkiye olmak üzere, Yandex arama motorunun hizmet verdiği ülke sayısı 5'dir.

Ülkemizde çeşitli spor takımlarına gösterdiği yoğun ilgi ve sponsorluk bakımından tanınan ve sevilen arama motoru, Türkiye'de varlığını sürdürmekte ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

Yahoo

Günümüz popüler arama motorlarından birisi olan ve tüm dünyada en çok kullanılan arama motorları listesinde yer alan bir web sistemini inceleyeceğiz. Bu web sistemimizin ya da yoğun kullanımıyla arama motorumuzun adı Yahoo!.

Yahoo! günlük 7 milyar kullanıcısıyla tüm dünyada ziyaret edilen 5. web sitesi olma başarısıyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Ancak genel olarak dünya pazarına açılmayan bu arama motoru, Amerika Birleşik Devletleri ve civar ülkelerde hizmetlerini sınırlamıştır. Türkiye'de pek az kişi tarafından bilinen arama motoru aslında dünyanın ilk arama motorudur.

Hizmete başlayış yılı 1995 olan firma, Jerry Yang ve David Filo adlı iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur.

Bing

Bilgisayar denince aklımıza gelen ilk firmalardan Microsoft'da arama motorları konusunda geride kalmamış ve 2009 yılında kullanıcılarına aradıklarını bulmaları için kullanabilecekleri bir arama motoru hazırlamış.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi olan Microsoft, Bing adını verdiği bu arama motoruyla 40 dilde hizmet vermekte ve tasarımsal olarak sadeliğiyle öne çıkmaktadır.

Diğer arama motorlarında da olduğu gibi haber, magazin, sağlık ve spor konularında da kullanıcılarına en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen Bing, günümüz itibariyle dünyada en fazla ziyaret edilen 34. web sitesidir.

Ask.com Nedir?

En önemli ve bilinen arama motorlarını ve detaylarını yazımızın bu kısmına kadar sizlerle paylaşmış olduk. Şimdi ise 1996'da Kaliforniya 'da kurulan ve isminden anlaşılacağı üzere "soru sor" yani "ask.com" u inceleyeceğiz.

İlk başlarda 100 civarı editörünün bulunduğunu söyleyen firmanın çalışma prensibi şu şekildeymiş; insanlar arama motorlarına merak ettiklerini yazıyor, site editörleri de bot olmadan çalışarak kullanıcılarına en doğru cevabı vermek için güvenilir web siteleri dizinlerine ekliyorlarmış.

Bu şekilde büyük bir güven kazanan firma daha sonrasında internetin gelişmesi ve aynı sektörde rakiplerin sağlam bir şekilde yükselmesi sebebiyle bot kullanımına başvurmuş ve şu anda arama sonuçlarının büyük bir kısmının botlar sayesinde dizine eklendiğini bildirmişlerdir.

İnternet üzerinde aranan terimlerden olan "en çok kullanılan arama motorları 2016" ve gelecek yıla nazaran " en çok kullanılan arama motorları 2017" terimlerine bu yazımızın sonunda cevap veriyor olacağız.

Uzun yıllardan beri, belki de kurulduğu ilk yıllardan itibaren dünya genelinde koltuğunu kimseye bırakmayan Google, 2016 yılında da en fazla kullanılan arama motoru olma unvanını korumaktadır. Hatta Google dünyada en fazla kullanılan arama motoru olmasının yanı sıra, dünyanın en fazla ziyaret edilen web sitesi olmayı da başarmıştır.

2017 yılında da aynı sonuçların elde edileceğini tahmin ediyoruz. Sizlere tavsiyemiz ise bu yazıda isimleri ve detayları bulunan arama motorlarından hoşunuza gideni tercih edip kullanmanızdan yana olacaktır. Verdiği hizmetten, tasarımsal güzelliğinden ve sonuca hızlı ulaştırmasından gibi tercihler yaparak size en uygun arama motorunu bulabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VİMAJ