Yazılarımız

Vimaj

SEO NE DEMEK?

Bir web sitesinin bilinirliği onun Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorları tarafından aldığı puanla doğru orantılıdır. İnternet uçsuz bucaksız bir dünya ve hemen hepimiz internet üzerinde aradıklarımızı bulabilmek için mutlaka arama motorlarını kullanıyoruz. Web sitenin bilinirliği, seo ne demek sorusunun da aslında cevabını da içinde barındırıyor.

Arama motorları web sitelerinin insanların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını, aranan kelimelerin tam ve doğru cevabının site içerisinde bulunup bulunmadığını belirlemek için farklı kıstaslar ve bir takım istatistikler tutar. Bu istatistiki veriler, web sitesine olumlu ya da olumsuz bir puan olarak geri döner. Verdikleri bu puan onların arama sonuçlarındaki konumunu da belirlemiş olur. İnternet üzerinde aradıklarımızı bulurken arama sonuçlarının nasıl oluşturulduğuna kısaca değindik. Ancak durum bu kadar basit değil. Öncelikle seo ne demek sorusunun daha iyi bir tanımına ihtiyaç var.

SEO Nedir?

Seo sözlük anlamı olarak, Search Engine Optimization kelimelerinin İngilizce SEO ilk harflerini temsil eder. Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan, Search Engine Optimization doğru içeriğin doğru şekilde sunulmasını da içeren ve gerçekten uzmanlık isteyen bir iştir.

SEO (Search Engine Optimization) Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motorları, webin tüm yüzeyini sürekli olarak tararlar. Yeni web siteleri, yeni eklenen ürünler, makaleler, bilgi parçacıkları, dosyalar, videolar görseller gibi aklınıza internet ile ilgili gelebilecek her şey, bu akıllı arama araçları tarafından veri tabanlarına kayıt edilir. Dünyanın herhangi bir yerinde yapılacak birkaç kelimelik aramaların sonuçları, veri tabanına kayıt edilmiş bilgilerin geri çağrılmasını tetikler. İşte, arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının veri tabanlarına kayıt edilen bilgilerin uygun kıstaslar ve istatistiki verilere uyumlu olarak kayıt edilmesini, kayıt sırasında yüksek bir puana sahip olunmayı ve elbette istenen kelimelerde yapılacak arama sonuç listelerinde ilk sayfada ilk sıralarda gösterilmesini sağlamayı hedefleyen bir sanattır. Bu sanatı icra edenler de seo uzmanı olarak adlandırılır.

SEO Ne Demek?

Arama Motorlarında İlk Sayfada Olmak Neden Önemli?

İlk sayfada ve ilk sıralarda listelenen web sitelerinin bilinirliği, sundukları hizmetler, ürünler ve dolayısıyla satışları için ulaşabilecekleri kitle sayısı diğer sonuç sayfalarında listelenenlere göre çok çok yüksektir.

İlk sayfada ve sıradaki web siteleri, ek bir kaynağa ya da reklama, dolayısıyla ek bütçelere ihtiyaç duymadan çok büyük kitlelere ulaşabilirler, eğer web sitesi hedeflediği kelimelerde ilk sayfalarda yer alamıyorsa, hedef kitlesine ulaşmak için ciddi reklam ve tıklama başına maliyetler ödemek zorundadır. Kendi yaptığınız aramalarda sayfanın ilk sırasındaki linklere mi yoksa birkaç sayfa sonraki sonuçlara mı daha çok tıkladığınızı düşünmek, seo ne demek sorusunun önemini anlatmaya sanırım yeter.

Tüm dünyada olduğu gibi, aradıklarımızı çabuk bulmak için öncelikle ilk listelenen sonuçları tıklıyor, eğer aradıklarımızı burada bulamazsak sonraki sayfaları deniyoruz. Gerek dünyada ve gerekse ülkemizde en popüler arama motoru olan Google, diğer tüm arama motorlarından farklı olarak sitelerin içindeki veriler kadar sitelerin kendilerine benzer siteler içindeki bilinirliğini de sorgulama fikriyle işe başladı ve şimdiye kadar bu fikirle başarılı olduğu ortada.

Bir bilimsel makalenin doğru ve geçerli olması, onun kendi alanındaki diğer akademisyenlerin makalelerinde kaynak olarak gösterilmesiyle doğru orantılıdır. İşte Google bu fikirle, link alan site daha başarılı bir sitedir, fikriyle bunu başardı. Bu nedenle dünyanın en büyük ve en popüler arama aracı konumundaki yerini kaybetmiyor.

SEO ne demek sorusuna Google açısından bakacak olursak, dünyanın en büyük arama motoru ve aynı zamanda dünyanın en büyük istatistik firması olan Google, kendi kriterlerini ve kıstaslarını her geçen gün yenileyerek, güncelleyerek doğru sonuçların doğru kitlelere ulaştırılması için çaba gösteriyor. Bu nedenle SEO, tüm dünyada Google için yapılıyor, Google’da ilk sayfada ve ilk sıralarda yer almak için.

SEO Ne Demek?

SEO NASIL YAPILIR?

Google, öncelikle içeriğin kalitesini test ederek web sitesinin kendi içinde sunduğu bilgilere puan verirken, yukarıda değindiğimiz “link alan site kaliteli sitedir” fikriyle de sitenin kendi dışındaki diğer sitelerde durduğu yeri baz alıyor. Bu nedenle SEO, iki mecrada yürütülmesi gereken bir konu. İlki web sitesi içinde yürütülecek çalışmaları kapsarken, ikincisi ise web sitesi dışındaki mevcut otoritelerdeki konumunun iyileştirilmesini hedefleyecek şekilde yapılır. Bu nedenle seo ne demek sorusuna tam anlamıyla iki farklı alanda cevap vermek gerekiyor, iç seo ve dış seo.

Site İçi SEO Ne Demek?

Web sitenin kendi içindeki düzeni ve bilgiye erişime olan cevabının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, iç seo olarak adlandırılmakta.

SEO çalışmaları için iyi bir web site nedir?

Bu konu web sitesinin, içerdiği bilgiler ve web tasarım nedir konusuna hakim kişiler tarafından ortaya çıkarılmış olmasıyla doğrudan ilgilidir. Doğru bilgiyi, doğru ve en kestirme şekilde, tüm platformlara uygun olarak sunabilen web siteleri kaliteli siteler olarak adlandırılırlar. SEO çalışmalarında web sitenin kategorileri, sunduğu bilgileri, ürünleri, hizmetleri gibi içindekilerin insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmesi, web sitesinde yazım kurallarına uygunluk, mobil, tablet, PC gibi tüm platformlarda kullanıcıların erişebilme yeterliliklerini düzeltmeye yarayan tüm çalışmalar İç SEO’nun amacını oluşturur.

Site Dışı SEO Ne Demek?

Web sitenin dışında kendine yakın ya da rakip olanlar arasındaki bilinirliği, onun arama sonuçlarındaki yerini belirleyen önemli bir kıstastır. Çünkü bilimsel bir makalenin hemen herkes tarafından kabul edilmesinin en belirgin örneği o makalenin kaynak olarak gösterilmesi, ondan alıntılar yapılmasıysa; web sitesinde dış seo çalışmaları, sitenin dışarıdaki dünyada bilinirliğini artırarak, kendini referans olarak gösteren sitelerdeki durumunu iyileştirmeyi hedefler. Bu amaçla, özellikle aynı alanda çalışmalar yapan sitelerde kendisiyle ilgili tanıtım yazılarının ve linklerin var olması, sonuç sıralamalarında kalıcı yükselişi sağlayacaktır.

· Google Algoritmasının Doğallığa ve Özgünlüğe Verdiği Önem

Google, sitelere verdiği puanlama için kullandığı algoritmalarında, kendiliğinden, doğal olarak bilinirliği artan ve içinde özgün bilgilerin sunulduğu siteleri çok daha fazla seviyor, onlara sürekli yeni şanslar sunuyor. Bu sayede doğru sonuçların doğru hedeflere gösterilmesini sağlayabiliyor.

Her ne kadar doğru sonuçları hedeflese de çok iyi algoritmalara sahip olsa da o yalnızca bir bilgisayar yazılımı. İyi bir SEO hizmeti ile, doğal ve özgün olmak ve Google tarafından listelerde ilk sayfalara ve sıralara taşınmak için seo araçları kullanmak oldukça akıllıca bir çözüm.

· Sosyal Medya Açısından SEO Ne Demek?

Dış SEO çalışmalarında, sitenin dış dünyada bilinirliğinin ölçülmesinde Google’ın kullandığı önemli argümanlardan birini de Sosyal Medya oluşturuyor. Web sitesine gelen ziyaretçilerin sitede kalma sürelerinin de hesaba katıldığı algoritmalara ek olarak, sitenin sosyal medyada aldığı beğeniler, paylaşımlar, onun popülerliğine artı katan ve sıralamasını yükselten bir diğer kıstas. Bu nedenle SEO, iyi bir sosyal medya desteğiyle çok daha başarılı sonuçlar verebiliyor.

SEO Hizmeti Nedir? SEO Ne İş Yapar?

Seo ne demek sorusuna cevap aradığımız bu makalemizin başında belirttiğimiz üzere, SEO hizmeti, arama motorlarındaki yerinizi sürekli olarak ilk sayfaya ve ilk sıralara taşımayı hedefler. Bu amaç, SEO hizmetleri sektörünün de oluşmasını sağladı. Çünkü sitenin bilinirliğinin kısa sürede artması, çok daha fazla kitleye çok daha uygun bütçelerle ve kalıcı olarak sağlanabilmesinin yolunu açıyor. Bu nedenle, büyük reklam bütçelerine gerek kalmadan, çok daha küçük bütçelerle ve kalıcı olarak iyi bir hedef kitle yakalayabilmek için yardım alacağınız iyi bir SEO Ajansı, bunu sizin için çok kısa sürelerde gerçekleştirebiliyor.

SEO Ajansı, iç seo ve dış seo çalışmalarını gerçekleştirmek üzere hazırladığı projeyi uygulamak için bir araya gelen uzmanlardan oluşuyor. İçerik uzmanları web site içindeki düzeni, imla kurallarına uygunluğu, özgünlüğü gibi konuları Google kıstaslarına uygun hale getirebilirken, dış SEO için yapılacak olan sosyal medya çalışmaları, aynı kulvarda yarıştığınız benzer siteler ve alanında otorite olarak kabul edilen sitelerden alacağınız linkleme ve tanıtım yazılarıyla, bu doğal süreci kısaltarak, arama sonuçlarındaki yerinizi istediğiniz noktalara ulaştırabiliyor. Eğer mevcut web siteniz bir ürün pazarlama, dijital bir marketing uygulaması ise SEO ajanslarından destek alırken SEM ne demek sorusuna da yanıt alabilirsiniz. Ajans sizlere SEM (Search Engine Marketing) Arama motoru pazarlamacılık hizmeti de sunabilir.

PAYLAŞ

 VİMAJ