Yazılarımız

Vimaj

İNTERNET REKLAMCILIĞI

İnternet reklamcılığı nedir ? İnternet’in hayatımızda geniş bir yer kaplaması, dünya nüfusunun büyük bir kısmının yaygınlaşan internet reklamcılığı sayesinde daha büyük çaplı ve hedef kitleye yönelik reklam çalışmalarına internet reklamcılığı denmektedir.

İnternet Reklamcılığı Türleri

İnternet reklamcılığı türleri , oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

· E-Mail Reklamcılığı: Bu reklam türünde kişi sadece ilgilendiği ürünün reklamını görmektedir. Bazı internet sitelerinde, en son çıkan ürünleri takip edebilmek için e-mail adresi kaydı isteyebilir bu tercih kullanıcının tercihine bırakılır dilerse e-mail adresini verip kaydolur veya haftalık bazda siteyi kontrol eder istediği ürünün çıkıp çıkmadığını kontrol edebilir.

· Arama Motoru Reklamcılığı: Arama yaptığını bir kelime sonucunda o kelime ile alakalı olarak yanda beliren sponsor bağlantı şeklinde görülen reklam türüdür. Reklamı veren kişiler, verdikleri reklamın hangi bölgede, hangi cihazlara gösterileceği konusunda talimat verebilir. Reklamı veren kişiler reklam gösterimi için belirli bir ücret belirler günlük, haftalık ve aylık paket halinde olabilir. Reklama her tıklandığında belirlenen ücretten bir miktar eksilir ve hesapta para kalmadığı takdirde reklam yayınlanmaz. Anahtar kelime bazlı reklam türü olduğu için gösterim alanı yüksektir. Ve hedef kitleye reklam yayını yapmanız kesindir. Reklamlarınızın dönüşünü takip ederek satın alma işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini de kontrol edebilirsiniz.

· Web Site Reklam Alanları: İndirme siteleri, forum siteleri, portal siteleri reklam yayının kullanıcıya en çok ulaştığı alandır. Bu tarz sitelerin ziyaretçi oranı yüksek olduğu için kişiler aradıklarını çabuk bulmak adına banner ya da metin reklam halinde gösterilen reklamlara tıklayıp aradığını ürünü çabucak bulabilir. Bu tarz sitelerde ki reklam alanlarının yüzde 50’si alışveriş ile sonuçlanmaktadır.

· Sosyal Ağ Reklamları: Sosyal ağ ziyaretçileri oldukça yüksektir. Verilen reklamın anlık olarak görüntülenme sayısı inanılmaz rakamlara ulaşabilir. Sosyal ağ üzerinden reklam verirken yaş sınırlandırılması ve bölge sınırlandırması yapmak reklam veren kişinin elindedir. Reklam, kişilerin ilgi odağına göre gösterilerek hedef kitleye daha çabuk ulaşması sağlanabilir ve bu da doğru reklamın kazandırması ile sonuçlanır.

İnternet reklamcılığında hedef kitleye ulaşmak kolay değildir bunun için internet reklamcılığı kursu mevcuttur. Bulunduğunuz bölgede internet reklamcılığı eğitimi veren kurum olmayabilir. Dijital pazarlama ismiyle de anılan reklam türü yeni yeni yaygınlaşmaya başlamaktadır. İnternet’in kullanım alanı haber siteleri, oyun siteleri, video paylaşım siteleri gibi aktif kullanıcı sayısı milyonlara kadar ulaşmaktadır. Pazarlama tekniğini geliştirip geniş kitlelere hitap etmek isteyen reklam verenlerde bu yüzden bu adreslerden herhangi birine kendilerini tanıtmak ve ürünlerini satabilmek için reklam vermek zorunda kalacaktır.

İnternet Reklamcılığı

İnternet Reklamcılığı Eğitimi Size Ne Kazandıracak?

İnternet reklamcılığı eğitiminin ardından eğitimi alan birçok kişi

- Hedef kitleye hızlıca ulaşabilir,

- Daha ekonomik fiyatlarda reklam ve tanıtım hizmeti sağlayabilir,

- Hedef kitlesine zaman kaybeden daha çabuk ulaşarak anında iletişim kurabilecek,

- Yapılan kampanyanın ve reklamın kaç kişi tarafından görüldüğünü ve kaçının siteye gelerek ziyaret ettiğini görebilecek. Edindiği bilgiler sonucunda raporlama yaparak eksiklerini daha iyi görmesi sağlanacak,

- Markanızın bilinirliği artacak, az maliyetle çok kullanıcının haberi olacak. Verilen reklam sayesinde firmanın büyük ve samimi olduğu anlaşılacaktır.

İnternet Reklamcılığı

Ülkemizde İnternet Reklamcılığının Etkisi

Dünya çapında etkisini hızla büyüten internet reklamcılığı ülkemizde de etkisini göstermeye başlamıştır. Türkiye’de internet reklamcılığı na, 2014 yılının ilk 6 aylık çeyreğinde 650 milyon TL’lik harcama yapılmış ve yapılan harcamalara SEO harcamaları dahil edilmemiştir. Bu rakam aktif kullanıcı sayısını ve popülerliğini arttıran internet reklam hizmetinin büyüklüğünü de gözler önüne sermektedir. İnternet reklamları televizyon reklamlarından daha çok ön planda yer almaktadır. Televizyonda reklam aralarında artık sosyal medyalar takip edilmekte bu yüzden reklam izlenim oranı çok fazla olmasa da düşüşe geçmiştir. İnternet üzerinden yapılan reklamlara dönüş oldukça yüksektir.

İnternet Reklamcılığının Önemi

İnternet reklamcılığı kullanıcıların isteklerinin değişmesi ile çok farklı bir hal almaya başlamış ve internet reklam çeşitleri meydana gelmiştir. Değişen istekler doğrultusunda internet reklam hizmetlerinde de farklılık gözükmeye başlamış ve reklam yayını yapan her sitede çeşitli reklam türleri yayınlanmaya başlamıştır. İnternet reklam ajansı bu konuda size mutlak ve kesin sonuç sunacaktır. Deneyimli elemanları ile reklam türlerinin doğru kitleye ulaştırılmasını sağlayacaklardır. Bu konuda deneyimli değilseniz yanlış reklam vermeniz doğrultusunda bütçenizi gereksiz yere kullanabilir ve tanıtım için ayırdığınız paranızı boşa harcayabilirsiniz. İnternet reklam ajansları bu konuda kullanıcıların isteklerini gidermek için en iyi ve tek seçenek olacaktır. Ayırdığınız reklam bütçesinin çok azını kullanarak reklamını profesyonel bir şekilde yapacaklardır. İnternet reklamlarının SEO etkisinin de önemi büyüktür ve ilk sayfada çıkmanıza yardımcı olacaktır.

İnternet reklam ajansları, yayınlamak istediğiniz reklamı ve reklamın yayınlanacağı sitelerin araştırmasını yaparak en iyi reklam türünün hangisi olduğuna karar verir ve size uygun olan internet reklam paketi konusunda yardımcı olur. Önerilen internet reklamı paketleri şu şekildedir;

· Banner Reklamlar: Türkçe anlamı manşet reklam anlamına gelen bu pakette, tanıtmak istediğiniz ürün hakkında kısa ve net bir bilgi verilerek, hareketli veya hareketsiz türlerinden biri belirlenerek ilgili web sitelerin en üst kısmında yayınlanmaya başlar.

· Akıllı Linkler: Web sitelerinde belirli bir kelimenin link haline getirilme durumudur. Akıllı linkin üzerine gelindiğinde kullanıcı açılır bir pencere ile karşılaşır. Akıllı linklerin maliyeti tık başına ücretlendirilir.

· Online PR: Bloglar ve web siteleri üzerinden yayınlanan bu reklam türünde site sahibi yayınlanacak olan reklamın ücretini belirler ve aylık ya da haftalık anlaşma yapılabilir. Tık başına ücret alınmaz.

· Sosyal Medya: Twitter, Tumblr, Pinterest, Facebook ve son zamanların gözdesi İnstagram tarzı anlık kullanıcı sayısı yüksek olan sitelerden reklam yayını yapmak markalaşmanıza, hizmet ya da ürün tanıtımınıza büyük katkı sağlar.

· Bunlara ek olarak çeşitliliği gösteren reklam türleri de vardır bazıları; Floating Ad, Cover Page, Page Skin, Expandable Banner, İnterstitial Banner ve Rollover Banner reklamlarıdır. Bu reklamlar tıklanma başı ücrete tabi olur.

PAYLAŞ

 VİMAJ