Yazılarımız

Vimaj

DİJİTAL PAZARLAMA AJANSI

Bu yazımızda sizlerle dijital pazarlamadan, dijital pazarlama teknikleri ve genel olarak eğitimlerinden bahsedeceğiz.

Ancak ilk başta pazarlama kelimesinin detaylarına değinmek istiyoruz. Bu kelimeyi iyi bir şekilde öğrenirsek, bir pazarlama türü olan dijital pazarlamayı daha iyi anlayabiliriz.

Pazarlama ; Bir firmanın, işletmenin, sahip olduğu ürünlerini, yapmış olduğu bazı çalışmalarla müşteriye satması olayıdır.

Bu açıklama ticaret kelimesinin açıklamasına da çok yakındır. Her ikisi de ilk çağlardan beri günümüze sadece ismi değişerek gelmiştir. Ancak hepsinde ortak amaç ürününü kazanca dönüştürmek, kâr etmektir. Ve takdir edersiniz ki dünya üzerinde bulunan birçok meslek dalının karşısına pazarlama ile alakalı durumlar, yapılması gereken işler çıkmaktadır. Pazarlama iş hayatının her yerindedir diyebiliriz.

Pazarlamanın genel olarak detaylarını verdikten sonra, pazarlamanın ön ek olarak "dijital" etiketi alan halini inceleyebiliriz.

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital Pazarlama Nedir?

Son 30 yılda teknolojinin ne kadar geliştiğinin farkında mısınız? Türkiye'de her gün 50 milyon kişinin televizyon seyrettiğini, 50 milyona yakın internet kullanıcısının olduğunu, gazete ve dergilerin azımsanamayacak derecede çok ilgi gördüğünü biliyor musunuz?

Bu sayılar iyi bir müşteri kitlesine hitap edebileceğinizi göstermektedir. İyi dijital pazarlama ile ürününüzü çokça satılanlar listesine getirmeniz hiçde imkânsız değildir.

Televizyonlarda izlediğiniz diziler ve filmler, bunlara çoğu kişinin bir fiil bağlı olması, televizyon bağımlılığını ortaya çıkarmıştır. Siz dizilere ve filmlere bağlı olduğunuzu zannederken aslında onu size sunan cihazlara bağlı oluyorsunuz. Televizyonda izlediğiniz bir film, reklam arasına girdiğinde, kanalı değiştirmeden reklamları teker teker izleyecek duruma bile gelebiliyorsunuz.

İnternet üzerinde ziyaret ettiğiniz web sitelerinde birçok reklam ve tanıtımlara rastlamışsınızdır. Bu reklam ve tanıtımlar, tam olarak dijital pazarlamadır diyebiliriz.

Özellikle de "Facebook, Twitter, Google Plus" gibi sosyal medya siteleri, ürününüzü pazarlamak için bulunmaz bir dijital reklam platformlarıdır.

Eğer bu avantajı iyi bir şekilde değerlendirebilirseniz, müşterileriniz hızla artış gösterecektir. Çünkü amaç müşterilerle teknoloji vasıtasıyla iletişime geçebilmektir.

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital Pazarlama Ajansları

Dijital pazarlama ajansları , ürününüzün, hizmetinizin dijital yollarla pazarlanmasını sağlayan kuruluşlardır.

Bu kuruluşlar normal bir reklam firmasının sunduğu hizmetlerin yanı sıra, sosyal medya ve internet reklamcılığında ciddi oranda ilerlemişlerdir. O yüzden günümüz teknolojisinde normal reklamcılıktan çok dijital reklam ajansları tercih edilmektedir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Pazarlamanın dijital boyutunu keşfetmeye başlıyorsunuz. Genel olarak pazarlamada strateji müşteri ile birebir ilişki ile sürdürülebilse de, dijital pazarlamada tanıtım ve reklamlar şu şekilde insanlara ulaştırılmaktadır;

İnsanlar televizyonda gördüğü bir markayı ya da ilgi çekici bir ürün reklamını kolay kolay unutmazlar. Hele ki gündelik yaşantıyla ilgili, insanları eğlendiren ya da insanların ihtiyacı olan bir konuda reklam verirseniz müşteriler reklamınızı hiç unutmayabilirler.

Şimdi aklınıza bir kaç reklam görüntüsünü getirin. Aklınıza gelen reklamlara bir bakın, o reklamların diğer reklamlardan farkı neydi? İlginizi çekebilecek ve akılda kalabilecek reklamlar firmaların dijital pazarlamadaki en güçlü silahlarından birisidir. Bu konuyu yani dijital pazarlamayı iyi kullanan firmalar, ürün ve hizmet satışlarında kayda değer oranda artış göstermişlerdir.

Dijital Pazarlama Ajansı

Televizyon reklam ve tanıtımları dijital pazarlamada önemli bir yere sahipken, internet reklamları da, günde milyonlarca insana ulaşabilme potansiyeline sahip bir teknolojik araçtır.

Bunun dışında gazete haberleri, dergi haberleri gibi birçok dijital ortamda reklamlarınızı yaparak kazancınızı gözle görülür oranda artırabilirsiniz.

Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız reklam dijital pazarlama konusunda size bir reklam ajansı yardımcı olacaktır. Bu alanda uzmanlaşmış profesyonel kişiler sizlere yardımcı olacak, aklınıza takılan sorulara cevap vereceklerdir.

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital pazarlama eğitimi konusunu bu başlık altında inceleyeceğiz. Takdir edersiniz ki bir konuda uzman olmak, "ben bu konuda ihtisaslı birisiyim." diyebilmek o alanda alınan iyi bir eğitime bağlıdır. Ve bu konu öyle bir konudur ki, "istisnasız" her alanda geçerlidir. Çünkü iyi bir eğitim, dünyadaki en değerli zenginliktir.

Dijital pazarlama eğitimlerini, bazı dijital ajanslardan, Üniversitelerdeki dijital pazarlama sertifika programından, bu alanın eğitimi konusunda hizmet veren özel firmalardan ve şehirlere bağlı yetkili eğitim merkezlerinden alabilirsiniz.

İnternet üzerinde bulunan PDF dosyalarını da inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız internet üzerinden kitap basımlarını da satın alabilirsiniz. Bu şekilde kitabı her an yanınızda bulundurabilir, bu konuda her an bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kendinizi geliştirdikçe iyi bir firmada çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer bir firma sahibi olarak dijital pazarlama eğitimi almak istiyorsanız, eğitim sonunda firmanızı çok daha ileriye götürebilirsiniz.

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazımızın bu kısmına kadar dijital pazarlamadan bahsettik. Dijital pazarlama ile kardeş bir terim olan e-ticaret'i ise yazımızın son kısmına bıraktık. Bu konuyu da detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

E-ticaret ( Elektronik Ticaret ) , tıpkı pazarlamanın dijitalleşmiş hali olan "dijital pazarlama" gibi, elektronikleşmiş ticaret olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normal ticarette müşteri ile birebir görüşerek ürün satışı yapılırken, e-ticaret aracılığıyla müşterilerinize sunmuş olduğunuz web sitesi ve mobil uygulamalar sayesinde ürünlerinizin satış işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.

Önceden ürün ticaretinde yaşanan birçok soruna çözüm getiren e-ticaret'te, hem satıcı yorulmuyor hem de müşteri istediği ürünü, istediği kadar inceleyip, dilediği zaman sipariş edebiliyor.

E-ticaret sistemine günümüzdeki büyük firmalar oldukça büyük yatırımlar yapmakta ve bu alanda kendilerini geliştirmektedirler. Sadece firmaların bu konuda izlediği strateji bile e-ticaret'in günümüzde ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Eğer bir firmanız varsa ve sizde ürünlerinizi e-ticaret yöntemiyle insanlara sunmak istiyorsanız, e-ticaret konusunda internet üzerindeki arama motorlarında faydalanabilirsiniz. Bütçenize uygun bir e-ticaret web sitesi yaptırabilir ya da e-ticaret için yapılmış hazır sistemlerini deneyebilirsiniz.

Bu yazımızda dijital pazarlamadan, dijital pazarlama strateji ve eğitimlerinden bahsettik. Ardından yazımızın son önemli başlığında e-ticaret konusuna değindik ve e-ticaret yapmak isteyen sizler için tavsiyelerde bulunduk. Daha fazla bilgi için internet üzerinde bu alanda hizmet veren web sitelerini ziyaret edebilir, daha kapsamlı bilgiye sahip olabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VİMAJ