Yazılarımız

Vimaj

E-TİCARET UZMANLIĞI

Ticaret geçmişten günümüze kadar popülerliği kaybolmamış ve en çok tercih edilen meslek türü olma özelliğini korumaktadır. Sözlük anlamı olarak ticaret kelimesini incelemeye alırsak, ticaret; ürünlerin alış ve satış işlemlerini genel bazda inceler. Ticaretin eski zamanlardaki kullanımı takas şeklinde olsa da günümüzde para aracılığı ile ticaret yapılabilmektedir.

E-ticaret Nedir?

Yukarıda ticaretin genel olarak tanımını sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise e-ticaret'in yani "elektronik ticaret" in ne olduğundan bahsedelim ve bu konu ile alakalı detaylı bilgi vereceğimiz yazımızın girişini yapmış olalım.

E-ticaret, ticaretin elektronik ortamdaki versiyonudur. Ürünleriniz, satmak istedikleriniz, internet üzerinde müşterilerinize açık bir şekilde beklemektedir. Müşterileriniz web sitesi aracılığıyla ürünlerinize istediği an ulaşabilir ve satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir.

Her iki tarafında işlerini kolaylaştıran E-ticaret sistemi internetin keşfiyle beraber gündem haline gelmiş ve günümüzde halen aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Günden güne daha fazla kitleye hitap eden e ticaret siteleri, müşterilerin ilgisini çekmekte, bir ürünü detaylı olarak inceleyebilen müşteriler bu sistemden memnun kalmaktadırlar.

E Ticaret Uzmanlığı

E-ticaret Uzmanlığı

Her meslek dalında uzmanlık vasfı olduğu gibi e ticaret sisteminde de e ticaret uzmanı adı altında hizmet veren alanında profesyonel kişiler bulunmaktadır. Ticarette "ticaretçi" olarak geçen meslek adı işin elektronik ortamlara taşınması sonucunda e-ticaret uzmanı adını almıştır.

Peki e ticaret uzmanı ne iş yapar? E-ticaret uzmanları, e-ticaret web sitelerinin genel olarak yönetiminden ve satış işlemlerinin kontrolünden sorumludur. Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal medya kanallarında ürünlerin tanıtımını yapma ve satışı artırmaya yönelik girişimde bulunurlar. Son günlerin tercih edilen mesleklerinden olan e-ticaret uzmanlığı, elektronik ortamlarda ihtiyaç duyulan önü açık bir meslek dalıdır.

E-ticaret Eğitimi

E-ticaret konusunda hizmet verebilmek için bu alanda ihtisas görmek sizi bu meslek üzerinde ilerleyen kişilerden bir hayli öne geçirecektir.

Bu işin yani e ticaret eğitiminin nasıl alındığı konusuna gelecek olursak, bu konuda eğitim veren yetkili eğitim merkezleri bulunmaktadır. Eğitim merkezlerinde e ticaret danışmanlık konusunu daha yakından inceleme imkânı bulacaksınız. Bu eğitim merkezlerini araştırarak e ticaret'e ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Eğer internet üzerinden bir şeyler öğrenmek istiyorsanız gene arama motorları aracılığıyla e-ticaret PDF dosyalarını inceleyebilir, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Firmalarda çalışan e ticaret sorumlusu kişiler, kendilerini sürekli gelişen ürün ve satış ilişkisine adapte ederek, web sistemlerinde ona göre stratejiler izlemekte ve çalışmış oldukları firmaların cirosunu artırmaya yönelik adımlar atmaktadırlar.

Eğer iyi bir e-ticaret uzmanı olmak istiyorsanız şu kurala sadık kalmanız şarttır. Birazdan vereceğimiz kuralı dünya üzerinde faaliyette olan bütün meslek dalları için de söyleyebiliriz. Bu kural her meslek dalında geçerli bir kuraldır.

Kural şudur; çalıştığınız firmanın gelişmesi uğruna çalışın. Eğer bu şekilde çalışırsanız kendinizi bu şekilde işinize motive ve adapte ederseniz, hem siz gelişeceksiniz hem de firmanız yol kat etmiş olacak. Emin olabilirsiniz ki bu durum iş dünyasında yaşayabileceğiniz en güzel başarılardan birisidir. Eğer böyle bir strateji üzerinden gidiyorsanız veya gitmeyi düşünüyorsanız takdir edilecek bir kişisiniz demektir.

E Ticaret Uzmanlığı

E-ticaret SEO

E-ticaret'te seo konusuna da değinmek istiyoruz. Ancak bunun öncesinde seo'nun genel olarak bir tanımını yapmakta fayda var.

SEO ( Search Engine Optimization ) Türkçe haliyle ( Arama Motoru Optimizasyonu ), bir web sitesinin arama motorlarındaki yerini belirleyen bir terimdir. Arama motorlarında yükselmek istiyorsak SEO'nun kurallarına uyulması gerekmektedir. Site içi seo ve site dışı seo olarak ikiye ayrılan bu terim, arama motorlarının işleyişleri hakkında da bizleri bilgi sahibi yapmaktadır.

E Ticaret Uzmanlığı

Peki, e ticaret seosu nedir? E-ticaret emin olabilirsiniz ki, SEO'da ilerlemek isteyen kişilerin en fazla başvurduğu web sitesi kategorilerindendir.

Sebebi ise SEO çalışmaları yaptıran kişilerin web sitesine daha fazla ziyaretçi çekmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Şüphesiz ki fazla ziyaret en fazla satış yapan web sitelerine yarayacaktır. Ne kadar fazla ziyaretçi, o kadar fazla müşteriyi ürünlere çekmek demektir. Bu sebepten e ticaret'te seo, oldukça önemlidir. Hatta SEO, e-ticaret için olmazsa olmazlardandır diyebiliriz.

Firmaların e-ticaret web sitelerinin, e ticaret yönetim konusunda geliştirilmesi, yazılımsal bazı hizmet isteklerine bağlıdır. Eğer bir firma e-ticaret uzmanlarına ciddi anlamda önem veriyorsa, e-ticaret uzmanının kullanabileceği yazılımsal bir panel hazırlatabilir. Bu şekilde daha aktif ve planlı bir şekilde ilerleyen e-ticaret uzmanı işine daha fazla odaklanabilecektir.

Bu yazımızda E-ticaret konusunun detaylarına, e-ticaret uzmanının yapması gereken görevlere ve eğitim konularına değindik. E-ticaret konusunda ne kadar fazla araştırma yaparsanız o kadar fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu konuda arama motorlarına başvurmak en doğru tercih olacaktır. İnternet üzerinde bulabileceğiniz bilgileri farklı kaynaklar ile karşılaştırarak e-ticaret konusunda en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ

 VİMAJ