Yazılarımız

Vimaj

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medya sayesinde şirketinizin hedef kitlesine daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu neden ile de sosyal medya yönetimi günümüz şirketleri için son derece önemli bir konu olarak görülmektedir. Müşterilerinin gözünde oluşturmuş olduğu imajı daha kaliteli bir konuma taşımak isteyen kişilerin öncelikli olarak önem vermesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Çünkü sosyal medya platformlarında müşterilerine kötü izlenim veren kurumlar şikâyet platformları aracılığı ile eleştirilmeye başlıyor ve bu kötü izlenimin düzeltilmesi için uzun bir süreç geçmesi ve çabalanması gerekmektedir. Firmalar sosyal medya hesaplarında yaşanabilecek olumsuzlukları atlatabilmek için Sosyal Medya Ajansı ile anlaşma sağlar ve bu sayede de müşterilerinin gözünde her daim kalitesini korur.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya denildiği zaman genellikle şahıslar ile iletişime geçebildiğiniz ve bizzat üretilen iletilerinizi başkaları ile paylaşabildiğiniz bir ortam akla gelmektedir. Üstelik sosyal medya sayesinde sürekli olarak birbirleri ile iletişim halinde bulunan kişiler sosyal medya da bulunan kurumları da yakından tanıma ve takip etme şansına sahip oluyorlar. Bu neden ile de sosyal medya yönetimi kurumlar için büyük bir önem taşıyor. Peki, sosyal medya yönetimi nedir?

Mağaza ve kurumların sahip olmuş olduğunu günümüz müşterileri artık son derece güçlüdür. Çünkü mağazaların yapmış oldukları yanlışlardan ve olumlu hareketlerden anında haberdar oluyorlar. Üstelik mağaza ve kurumların davranışlarına göre de düşüncelerini anında değiştirebiliyorlar. Bu neden ile sosyal medya platformunun öneminin büyük olduğu görülmek ile kalmıyor aynı zamanda yönetiminin de önemi açık bir şekilde görülüyor.

Sosyal medya yönetimi mağazanın sanal ortamda yönetilmesi olarak da görülebilir. Çünkü mağaza da satılan ve pazarlanan ürünler internet ortamına taşınıyor ve bunun ile de kalmayıp her müşteri ile ayrı ayrı ilgilenilip değer verildiğinin gösterilmesi gerekiyor. Bu durum tabii ki mağazanızda çalışan müşteri temsilcisi tarafından yapılmayacak ve konunun uzmanlarına bırakılacak kadar önemli bir durumdur. Çünkü sosyal medya hesap yönetimi sırasında yapılacak herhangi bir olumsuz tutum anında mağazanızın alnına yapışak kötü bir etiket oluyor.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetiminin önemi firma için hayati önem taşımak ile birlikte eğer kurumunuzun sosyal medya da kaliteli bir şekilde tanıtılmasını istiyorsanız kesinlikle sosyal medya yönetimi eğitimi almış bir ile iletişime geçin. Bu sayede kurumunuzun geleceğini sıradan bir kişiye bırakmamış olursunuz. Sosyal medya içerik yönetimi son derece büyük öneme sahip olup internet ortamında kullanılan her kelime düzgün bir şekilde seçilmediği taktirde müşterileriniz tarafından yanlış anlaşılmanıza neden olabilir.

Sosyal medya içerik yönetimi sırasında web sitenizde kullanılan cümlelerin son derece önemli olduğu görülmektedir. Çünkü hazırlanan içerikler markanın amacı ile birebir örtüşmek ile kalmayacak aynı zamanda anahtar kelime kullanımı ile de sitenizin üst seviyelere yükselmesini sağlayacaktır.

Firmaların sosyal medya yönetimi sırasında yanıldıkları en önemli nokta rakip firmanın sosyal medya kanalında bulunan takipçi sayısıdır. Firma bu takipçi sayısına kapılarak organik olmayan yollar ile kendisine takipçi satın alır ama almış olduğu takipçilerin kendisine hiçbir getirisi olmaz. Üstelik takipçi sayınız ne kadar fazla olursa takipçilerinizi yönetmeniz de o kadar zorlaşacaktır. Sonucunda ise daha önce hakkınızda çekimser belki de olumlu düşünen takipçilerinizin düşüncesi değişecek ve olumsuz olacaktır.

Eğer daha fazla takipçiye hitap etmek gibi bir amaca sahipseniz takipçilerinizi yönetecek bir sosyal medya yönetimine de sahip olmanız gerekmektedir. Bu neden ile de işini iyi yapan birini bulun belki de freelance sosyal medya yönetimi yapan bir kişi ile anlaşacak ve sitenizi mükemmel bir şekilde idare edeceksiniz.

Sosyal medya hesabının olması konusunda en önemli noktanın ise verilecek olan tepkilerin anlık bir şekilde anlaşılabilmesidir. Yeni bir tasarımınız var ama çekimser iseniz anında sosyal medya hesaplarınızda paylaşın özelliklerini yazın ve geri bildirimleri alıp karar verme aşamasına geçin. Sosyal medya hesaplarında bir an önce yüksek bir konuma gelmek isteyen kişiler kesinlikle büyük bir hata yapmaktadırlar. Çünkü tıpkı şirketiniz gibi sosyal medya hesaplarınızda yavaş yavaş büyümelidir. Bu neden ile de zaman kontrolünüzün yerinde olması gerekmeklidir.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medyada her zaman işleriniz yolunda gidemez bu neden ile de kriz dönemlerinize dair bir plan hazırlamanızda fayda olacaktır. Çünkü bu kriz yüzünden sosyal medyada ve reel hayatta ki marka kimliğiniz yerle bir olabilir. Bu neden ile de sosyal medya kriz yönetimi konusunda az da olsa bilginizin olması gerekmektedir.

Öncelikle sosyal medya hesabınızın kriz yönetimine uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sosyal medya hesabınızda yayınlanan herhangi bir içeriğin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve takipçileriniz tarafından tehdit unsuru olarak görülmemesi gerekir. Üstelik herhangi bir takipçinizin attığı mesajı atmadan önce ayrıntılı bir değerlendirme yapmanızda fayda olacağı da belirtilmelidir. Bu konu üzerinde özellikle sosyal medya eğitimi sırasında ayrıntılı bir şekilde konuşulmakta ve firmalara yön verici uyarılar yapılmaktadır. Üzerinde durulan en önemli konu ise krize neden olan konuya ilişkin kuralların belirlenmesi aşamasında yaşanmaktadır.

Krize neden olan mesajları belirlemiş iseniz belirlemiş olduğunuz kurallar çerçevesinde bu mesajlara ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın. Ancak kriz mesajlarınızı daha fazla bekletmeden silmeniz önerilmektedir. Ancak bunu yapabilmeniz için aktif olarak sürekli sosyal medya hesaplarınızda bulunan takipçilerinizi ayrıntılı bir şekilde incelemeli ve takipçileriniz ile etkileşime geçmelisiniz. Bu sayede firma itibarınızı da korumuş olursunuz.

Sosyal medya hesabınızda takipçilerinizin sorularına daha önceden hazırlanmış bir metin ile cevap vermeyin. Bu durum takipçilerinizin gözünde yanlış anlaşılmanıza neden olabilir. Bu neden ile de takipçilerinize kendinize özgün cevaplar vererek sıcaklığı onlara hissettirmeniz gerekmektedir.

İçerik planlanması konusunda sosyal medya yönetim programı son derece büyük bir öneme sahiptir. Fakat içerik düzenleme programlarının yanlış bir zamanda kullanılması ile krizin boyutunu değiştirebilir. Bu neden ile kriz döneminde cevapların samimi olmasına ve daha önce belirlenmiş bir yanıt olarak gitmemesine özen gösterin. Bu durum karşısında vereceğiniz cevapların mantıklı olması ve önceki mesajlar ile uyuşuyor olması marka bağına sadık olduğunuzu gösterecektir.

Sosyal medya yönetimi maalesef anlık olarak gerçekleşmektedir ve hatanın kaynağını büyüttükten sonra geri dönüşü olmayan hatalarınızı büyütebilirsiniz. Bu neden ile eğer firmanızdan birine değil de dışarıdan birine sosyal medya hesaplarınızı emanet edecekseniz sosyal medya yönetimi teklifinin önemini unutmamalısınız.

PAYLAŞ

 VİMAJ