Yazılarımız

Vimaj

SEO ANALİZİ

Bir web sitesinin içeriğinin aranma hacminin ve diğer sitelerle rekabet edebilmesinin tek yolu vardır o da seo analizinden geçer.

Seo yaptırmak isteyen kişilerin tek bir amacı vardır. Google’da, sitelerinin istedikleri anahtar kelime gruplarında ilk sayfada çıkmasıdır. Bunun için yapılması gereken seo analysis olmalıdır. Seo analizini ister ücretli isterse de ücretsiz yapabilir ancak dikkat etmesi gereken bir nokta vardır ücretsiz yapılan seo çalışmaları ters tepebilir. Bu da kullanıcının sitesine sert bir düşüş yaşatabilir.

Seo araçları olarak isimlendirilen seo yapmadan önce analiz için kullanılan birkaç site mevcuttur. Bu sitelerden elde edilen veriler doğrultusunda kişilerin web sitelerine uygun seo çalışması yapılır. Bu siteler;

 • Google Analytics: Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğü, aktif kullanıcı sayısı gibi bilgileri edine bildiğiniz sitedir.
 • Google AdWords Keyword Planner: Seo çalışmalarına başlamadan önce mutlaka Google Anahtar Kelime Planlayıcı sitesine giriş yapılmalı ve hangi anahtar kelimenin daha çok arandığı tespit edilmelidir.
 • Google Trends: Arama motorlarında, en çok araması yapılan sözcükler ve bazı anahtar kelimelerin analizinin yapıldığı sayfadır.
SEO Analizi

Seo Teknikleri web sitelerinin aramalarına artık özellik katacak bir detaydır. Bu detaylar eski seo teknikleri benzerlik göstermemektedir.

 • Geniş kapsamlar dahilinde dönüş etkisi yüksek olan anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.
 • Anahtar kelimenin çok fazla kullanılması spam tehlikesine neden olabilir.
 • Ürettiğiniz içerikler arama motorları için sitenize gelen kullanıcılar için olmalıdır.
 • Kaliteli sitelerde içeriğinizi paylaşmaya çalışın.
 • Site isminizin marka olmasına özen gösterin.
 • Sitelerinizi ‘dizin sitelerine’ otomatik olarak değil manuel olarak ekleyin.
 • Sosyal medya paylaşımlarından asla kaçınmayın. (Google+ , Twitter, Pinterest)

Bu yapılan işlemler seo açısından büyük destek sağlayacaktır.

Seo Nedir? Seo bir web sitesinin arama motorları tarafından iyileştirilmesine ve optimize edilmesine yardım eder. Seo çalışmaları site içi, site dışı olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Arama motorlarının sevdiği web siteler ilk sayfada çıkacağı için kullanıcılarında hoşuna gidecektir. Bu yüzden seo’nun yeri ayrıdır.

Etkili Seo Nasıl Yapılır?

Etkili bir biçimde seo yapabilmek için öncelikli olarak seo eğitimi almak gerekir. Seo eğitimi için bazı kitaplar mevcuttur kitapların içeriği seo dersleri ile alakalı olarak yazılmıştır. Dersler için ayrı olarak başlık bulması biraz zor olduğu için seo’yu ‘site içi’ ve ‘site dışı’ seo olarak ikiye ayırmak mümkündür. Kitaplarda yazılan bilgiler gelişi güzel derlenmemiştir. Çeşitli seo uzmanı kişiler tarafından yazılan bu kitaplar seo konusunda insanlara yeterince bilgi aktarmaktadır.

Seo nasıl yapılır, seo konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin seo çalışması yapması çok zor olacaktır. İnternette bazı sitelerde ücretsiz olarak seo analizi yapılmaktadır. Ancak bu sitelerde sitelerinizi analiz ettirdikten sonra ne yapacağınızı da iyi bilmeniz lazım bu yüzden seo danışmanlığı veren, seo firmalarından mutlaka yardım almanız gerekir. Seo danışmanlığı aldığınız kişiler siteniz hakkında daha detaylı bilgiler aktaracaktır.

Seo Analizi Nasıl Yapılır ve Seo Analizi Nedir?

SEO Analizi

Seo analizi nedir? Seo analizi bir web sitesinin arama motoru ile uyum sağlayıp sağlamadığını gösteren çalışma türüdür. Seo analizi işlemini yaptırmak isteyen kişilerin sadece web sitesi ismini vermesi yeterli olacaktır.

Seo analizi nasıl yapılır? Seo analizi yaptırmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bazı bilgileri seo konusunda deneyimli kişilere vermesi gerekir. Seo analizinin yapılabilmesi için;

 1. Kişilerin web sitesi ismi alınır ve ana sayfa incelemesi yapılır.
 2. Kişilerden bazı anahtar kelime istenir ve diğer rakip siteler arasında ki yoğunluğu incelenir.
 3. Rakip sitelerin analizi yapıldıktan sonra asıl site için çalışmalara başlanır.
 4. Rakip sitelerden özgün ve kopya içerik olan siteler arasında seçim yapılır.
 5. Rakip sitelerin Alexa ve Pagerank değerleri inceleme altına alınır.

Yapılan seo analizi bütün siteler için geçerlidir. Anahtar kelimelerde ilk sayfalarda çıkan bütün siteler incelenme altına alınır elde edilen analiz bilgilerinin ardından kişilere seo paketleri tavsiye edilir. Bu paketlerin fiyatı çok uygun olabileceği gibi çok pahalı da olabilir. Anahtar kelimenin yoğunluğuna bağlı olarak çok farklı ücretler sizin tarafınıza yansıtılabilir.

Seo İçin Kullanılan Programlar Nelerdir?

Seo çalışmalarında kullanılan seo programları vardır bu programlardan birkaçını örnek verecek olursak;

 • WebCEO; Ziyaretçi sayısını analiz edebilir, arama motorlarında ki sonuçlarınızı daha yüksek yerlere taşıyabilirsiniz. Rakip siteleri analiz edebilir ve sitenizde var olan kırık linkleri görmenizi sağlar.
 • Searchmetrics; Web sitenizin olağan trafiğini arttırarak arama motorlarında iyileştirme sağlar ve seo için yararlı sayılacak programlar arasında yer alır. Web sitelerinin erişilebilirliğini, görünürlüğünü arttırarak ön plana çıkarır.
 • DIYSEO; Seo çalışmalarını yürüten küçük çaplı şirketler ve işe yeni başlayan seo’cu kişiler için tasarlanmıştır. Seo uzmanları tarafından destek alarak kullanabileceğiniz şekilde bir programdır. Yapılan seo çalışmalarının günlük olarak kaydını tutar ve başarılı olduğunuz çalışmaları rahatlıkla görebilmenizi sağlar.
 • SEMRush; İnternet üzerinden köklü bir araştırma yapar ve anahtar kelimeleri detaylı bir şekilde aktarır. Seo programları arasında başarı oranı yüksektir.
 • Com; Web siteleri için yapılan seo araştırmalarını daha düzenli bir şekilde kullanıcılara sunuyor ve hangi yönde çalışma yapmaları gerektiği konusunda çok detaylı bilgiler veriyor.

Seo programları listesi bu şekilde uzayıp gider ancak bizim size aktardıklarımız en popüler ve başarılı olan seo programlarıdır. Bu işi yapmak için mutlaka seo konusunda bilgili kişileri seçmelisiniz.

PAYLAŞ

 VİMAJ