Yazılarımız

Vimaj

SEO UZMANI

Teknolojinin hızla gelişim göstermesi ile birlikte günümüzde internet daha fazla kullanılır hale geldi. İnternetin bu kadar yoğun bir şekilde kullanılması ise firmaların kendilerine web sitesi inşaa etmelerine yol açtı.

Web siteleri sayesinde ürünlere ulaşan insanlar artık market ve mağaza gezmekten daha kısa bir zaman diliminde diledikleri ürüne ulaşabilir hale geldiler. İnternet ortamının gücünden yararlanan uzmanlar ise sektörel kelimeleri kullanarak insanların arama yaptıkları kelimeler ile arama motorlarında en üst seviyelere çıkmayı amaçladılar.

Seo uzmanı ile anlaşan büyük firmalar kendi sitelerinin arama motorlarında daha üst seviyelerde görünmesini sağlayarak satışlarında artış sağladı. Seo uzmanları genellikle ziyaretçi sayısını anahtar kelimeler ile artırmayı amaçlayan kişiler olarak da adlandırılabilmektedir.

Seo uzmanı ne iş yapar?

Gelişen internet sektörü ile birlikte neredeyse herkesin bir web sitesi olmaya başladı. Ancak onlarca web sitesi arasından arama motorunda iyi bir yere gelmenin son derece zor olduğu da görülmektedir. Arama motorunda yüksek bir seviyeye ulaşmak isteyen kişinin ise mutlaka bir seo uzmanına danışması gerekmektedir. Peki, seo uzmanı ne iş yapmaktadır?

1- Seo uzmanlığı yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Seo uzmanlığı yapan diğer kişilerden ayrılmak için kendinize en uygun siteyi seçin ve kendinizi kanıtlamaya çalışın.

2- Seçtiğiniz sitenin hitini artırmak için öncelikle sitenin seo açısından eksik yönlerini tespit etmeniz gerekmektedir.

3- Seo açısından eksik olarak değerlendirdiğiniz yönlerin ardından site sahibine elinizde bulunan raporu sunmanız gerekmektedir.

4- Hazırlamış olduğunuz seo raporundan hareket ile sitenin geliştirilmesi için uygun gördüğünüz adımları tek tek uygulamaya koyulmalısınız.

5- Seo uzmanı olarak görülen kişiler pek çok seo çalışmasına şahit oldukları için her sitenin engelini aşabilir ve sıralamasını yükseltebilir. Fakat bunun için başlangıç kısmında yapılan analizi iyi yapmalıdır.

6- Eğer en iyi seo uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız henüz yeni bir siteyi bile arama motorunda görünür yapmanız gerekmektedir.

SEO Uzmanı

Seo uzmanı ne iş yapar?

“Seo uzmanı nedir?” ve “Seo uzmanı ne iş yapar?” gibi sorular seo uzmanı olma hayali kuran kişiler tarafından son derece sık sorulmaktadır. Seo uzmanı kavramı günümüz şartlarında her ne kadar büyük bir değişim göstermiş olsa bile seo uzmanı iş ilanları hala aynıdır.

Öncelikle seo uzmanı olmak için çok büyük bir yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Kısa bir eğitimin ardından neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğreniyor ve kendi bilgileriniz ile birleşim yapıyorsunuz. Ancak iyi bir seo uzmanı olmanın yolu hiç şüphesiz yapılan analiz ve raporlama kısmından geçmektedir. Çünkü sitenin eksikleri tespit edildikten sonra geriye kalan sadece uygulama yapmak oluyor.

Seo uzmanı henüz yeni açılmış sıfır bir siteyi bile arama motorunda görünür yapabilen kişidir. Üstelik sadece Google için görünebilirlik değil Bing gibi diğer arama motorlarında da sitenin üst sıralarda yer alması gerekmektedir. Tabii sitenin bu arama motorlarındaki görünümünün de son derece önemli olduğu söylenebilir.

Seo uzmanları sitenin hangi kelimeler ile arama motoru sıralarının organik bir şekilde yükselteceğini çok iyi bilmektedir. Tabii anahtar kelime tespitini başarılı yapmadığı taktir de maalesef istedikleri sonucu alamazlar ve site sahibini hayal kırıklığına uğratabilirler.

SEO Uzmanı

Seo uzmanı maaşı ne kadardır?

Seo uzmanı olabilmek için tam zamanlı bir çalışma yürütmenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Çünkü pek çok kişi freelance seo uzmanı olarak çalışmalarını yürütmektedir. Fakat seo uzmanlarının çalışmaları ikiye ayrılmaktadır. İlk yöntem beyaz çalışmalar ve ikinci yöntem ise siyah çalışmalardır.

Beyaz çalışmalar kısaca zararsız çalışmalar olarak nitelendirilmektedir. Site içi çalışmalar olarak da adlandırılmaktadır. Web sayfasına yönelik olarak yapılacak olan iyileştirmede seo uzmanı tamamen ziyaretçilerin davranışlarını gözlemleyerek karar verir ve zayıf olan sayfaların iyileştirmesini yapar.

Siyah çalışmalara gelindiğinde ise arama motoru ve ziyaretçiler tarafından onaylanmıyor olsa bile bu tekniği kullanan seo uzmanları da bulunmaktadır. Fakat bu tekniğin tamamen art niyetli olduğunu söyleyebiliriz. Seo uzmanı arama motorunda daha hızlı görünebilmek için baclink ve sahte ziyaretçi alımı yapmaktadır.

Seo uzmanlığınız konusunda yapmış olduğunuz çalışmaları kendiniz için referans niteliğinde kullanıp seo uzmanı aranıyor ilanlarına başvuru da bulunabilirsiniz. Tabii seo uzmanları genel olarak sektör içerisinde verilen maaşlar hakkında bilgi sahibi olmak ile birlikte sektöre yeni atılacak kişiler için seo uzmanı maaşları son derece büyük önem arz etmektedir.

Seo uzmanı maaşlarının net bir şekilde tahmin edilme ihtimalinin olmadığını söyleyebiliriz. Seo işine yeni başlayan bir kişinin 2.000 TL ile 2.600 TL arasında bir kazanca sahip olacağı ve seo bilgisi arttıkça alacağı maaşında artacağı görülmektedir.

Seo işinde 1 yılı geri de bırakmış ve 4 yıla kadar deneyime sahip olan kişilerin ise 1.600 TL ile 3.500 TL arasında kazançları olduğu görülmektedir. Fakat 3.500 TL civarında bir maaş almak istiyorsanız çalıştığınız firma şartlarının yüksek olması gerekmektedir.

Bunun yanında 4 yılı aşmış bir seo uzmanının maaşının ise net bir tahmini bulunamamaktadır. Çünkü bu kişiler son derece profesyoneldirler ve firmaları bu kişileri ellerinde tutmak isterler. Bu neden ile de bu kişilere kendi maaşlarını kendi belirleme şansı tanınmaktadır.

Seo uzmanı olarak bir firma da çalışıp sabit maaş alan bir kişinin sadece firmasına sadık kalması gerekmektedir. Eğer kişi sektöre yeni atılmış ve aldığı maaşın yetersiz olduğunu düşünüyor ise freelance olarak ek çalışmalar yürüterek kazancında artış meydana getirebilir.

Tabii bir seo uzmanının kesin bir şekilde bu maaşları alacağını söylemek son derece yanlış olmak ile birlikte kesin olan tek konunun seo işine yeni başlayan bir kişinin en düşük 1.000 TL kadar bir maaş alacağıdır.

PAYLAŞ

 VİMAJ