Yazılarımız

Vimaj

İNTERNETTE SATIŞ YAPMAK

İnternet: Günümüzde 2 milyardan fazla insanın kullandığı, hizmeti devasa boyuta ulaşmış bir teknoloji harikası.

Bugün sizlerle bu yazımızda, internet hakkındaki önemli gördüğümüz bütün detayları paylaşacağız. Yazımızı sonuna kadar okursanız internetten satış yapmak, internetten para kazanmak gibi konular hakkında geniş ve yararlı bilgiler edineceksiniz.

Detaylara geçmeden önce internetin ne olduğunu iyice bir kavrayalım istiyoruz.

İnternet Nedir?

Sözlük anlamı olarak internet; "bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan bir elektronik iletişim ağıdır."

İnternet , İngilizce kökenli bir kelime olan "ethernet" kelimesinden dilimize geçmiştir. Bugün bulunduğumuz yerden dünyanın bir ucundaki yere bilgi aktarmamızı sağlayan teknolojinin adı internettir.

İnternetin ne olduğunu genel itibariyle kavradıktan sonra yazımızın detaylarına geçmeye hazırız demektir.

İnternette Satış Yapmak

İnternetten Satış Yapmak

Satış yapmak ilk çağlardan beri insanlar için bir geçim kaynağı olmuştur. Uygulama biçimleri, tarihten tarihe, yaşanılan bölgede, kültüre kadar birçok konuda farklılık gösterse de insanlar arasında gaye her zaman ortak kalmıştır. İnsanlar kâr etmek istemiş, rahat bir yaşam sürmek için çeşitli yollara başvurmuşlardır.

Satış yaparak geçimlerini sağlayan kişilere günümüzde tüccar adını verebiliyoruz. Bu işin biraz daha resmi ve sistemli çalışan kişilerine ise " pazarlamacı" diyebiliyoruz. Diğer meslek dallarında da bir fiil faaliyette olan satış konusu, kâr etmek için başvurulan yolların en fazla tercih edileni olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüz teknolojisinde ise günlük hayatta yapmış olduğumuz birçok iş, bir kaç tıkla yapılabilir hale geldi. Bankacılık işlemleri, toplantılar düzenleme, sohbet etme, kitap okuma gibi birçok yararlı iş, teknolojinin bir ürünü olan internet tarafından yapılabiliyor.

İnternet sayesinde bunlar yapılabilirken, satış yapamamak takdir edersiniz ki büyük bir eksiklik olurdu. Ancak internet üzerinden satış yapabilmek mümkün olduğu gibi, internet satışları çoğu zaman normal hayatta yapılan satışları geçmektedir.

Bunun yegâne sebebi ise insanların kolaylığı sevmesi ve birçok ürüne zorlanmadan ulaşabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. İnternet üzerinden ticaretin yapılmasına e-ticaret, yani "elektronik ticaret" adı verilmektedir.

Yazımızın bu kısmına kadar internet üzerinden satış yapılabildiğini, çoğu zaman normal satışlardan daha fazla kâr edilebildiğini öğrenmiş olduk.

Hatta internetin ve internet teknolojilerinin şirketler için ne kadar önemli olduğunu anlamanız adına sizlerle az bilinen şu bilgiyi de paylaşmak istiyoruz;

2016 verilerine göre dünyanın en değerli ilk iki şirketi teknoloji üreten ve teknoloji hizmeti veren şirketlerdir.

1- Apple: 178,119 milyar dolar marka değeri

2- Google: 133,252 milyar dolar marka değeri

İnternette Satış Yapmak

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternetten satış yapmak normal hayattakinden farklı görünse de ana gaye ve ortak hedef aynıdır. Normal hayatta ilgilendiğiniz ürünleri veya o zamanın en fazla tutan ürünleri satmak istersiniz. Çünkü bu kâr oranınızı artıracaktır.

Bu işin internetten yapılma aşamasını merak ediyorsanız bu başlık altında, konuyu hemen açıklığa kavuşturalım.

Örnek vererek gidelim, bu şekilde daha iyi anlayabileceksiniz.

Örneğin bir ayakkabı dükkânınız var ve müşterilerinize en kaliteli ayakkabıyı sunmak için çalışıyor, işinizi severek yapıyorsunuz. Ancak müşterilerinizin daha da artmasını istiyor, geniş bir kitleye hitap etmek istiyorsunuz. İşte burada internet teknolojileri, yardımınıza koşmak için bekliyor olacaktır.

Etraftaki "internetten satış yapmak istiyorum", "internette satış siteleri oluşturmak istiyorum" diyen birçok kişiye şu yanıtı veriyoruz; bir internet sitesi oluşturun ve dilerseniz hazır yazılım dilerseniz de size özel bir yazılımı web sitenizde hazır hale getirin. Ardından ürünlerinizi web sitesinde listelemeye başlayın.

Bunları yaparken, web sitenizin göz yormamasına, renk ve tasarım uyumuna ve müşterinin kafası karışmayacak şekilde dizayn edilmiş olmasına dikkat edin. Bu şekilde 1 müşteriniz olacaksa, güzel bir planlama ile bunu 2 -3 katına çıkarabileceksiniz.

İnternette Satış Yapmak

İnternetten Satış Yapmak İçin Ne Gerekir?

Üst başlıkta verdiğimiz bilgiyi bu alt başlıkta toplayabiliriz.

İnternetten satış yapmak için bir sektörde ilerliyor olabilirsiniz. Bu sektörü bir ayakkabı sektörü olarak düşünürsek, ürünlerinizi listeleyeceğiniz bir web sitenizin olması e-ticaret'e adım atmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde internetten müşteri elde etmeye başlayacaksınız. İyi bir tasarım, müşterileri ürünlere çekmede önemli bir rol oynayacaktır.

İnternetten satış yapmak konusunda vergi durumuna gelecek olursak; faturasız satış yapmak oldukça sakıncalı ve yasal olmayan bir durumdur. Normal bir firmayı, iş yerini nasıl yasalara uygun bir şekilde yönetiyorsanız, e-ticaret sitenizde yaptığınız satışları da aynı hassasiyetle tamamlamalı, sorunsuz bir şekilde hizmet vermeye devam etmelisiniz. Bu şekilde sadece işinize yoğunlaşabilir, ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

İnternette Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak

İnternet üzerinden satış yapmak için şirket kurabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz önce şirket kurulup, bir düzene sokulmalı ardından şirket, internet platformunda kendini göstermeye başlamalıdır. Bu şekilde müşteriler, şirketin bir geçmişi olduğunu bilirlerse daha fazla güven sağlarlar ve bu da sizin satışlarınızı, kâr oranlarınızı olumlu bir şekilde etkiler.

İnternette satış konusunda ilerlemek için e-ticaret eğitimine de göz atabilirsiniz. Bu konuda ihtisaslı bir kişi, ihtisaslı olmayan kişinin karşısında her zaman için daha iyi bir konumda olacaktır. Bilen ile bilmeyenin bir olmayacağını düşünüp, bu konuyu es geçmemeliyiz. İnternet üzerinde bulunan web sitelerinden e-ticaret eğitiminin hangi eğitim merkezlerinden alınabileceği konusunda araştırmalar yapabilir, hiç değilse e-ticaret PDF dosyalarını inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden marka bilinci oluşturma ve satış yapma konularını detaylı olarak sizlere aktardığımız bu yazının burada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki bilgilendirici yazımızda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın, internetle kalın.

PAYLAŞ

 VİMAJ