Yazılarımız

Vimaj

SEO 2017 TRENDLERİ

SEO , Google ve diğer arama motorlarının yaptığı güncellemeler ile değişmeye ve evrilmeye devam ediyor. Yapılan araştırmaları ve deneyimleri göze alarak SEO 2017 trendlerinden ve beklentilerinden bahsetmekte fayda var.

SEO, (Arama Motoru Optimizasyonu) aslında rakiplerinizden bir adım önde olmaya çalıştığınız bir yarış. Bu rekabetli yarışta, rakiplerinizin önünde olmak için arama motorlarının çalışma mantığını doğru bir şekilde anlamamız gerekiyor. Bu doğrultuda içerik ve SEO stratejilerimizi artan rekabet ortamına göre uyarlamamız gerek. SEO sürekli değişen ve güncellenen bir endüstri, bu yüzden bu değişimi ve gelişimi yakından takip etmek gerekiyor.

Birkaç maddede yeni dönemde olası SEO 2017 trendlerini açıklamaya başlayalım o zaman.

1. Hızlandırılmış Mobil Sayfaların Önemi

Google'in istatistiklerine göre; bir site mobil uyumlu değilse kullanıcıların o siteden ayrılma olasılığı beş kat daha yüksek ve insanlar, İnternet'te arama yaparken cep telefonlarını bilgisayarlardan daha çok kullanıyor. Aynı zamanda ziyaretçilerin neredeyse yarısı, sayfalar 3 saniye içinde yüklenmezse mobil web sitesinden ayrılıyorlar.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP'ler), web yöneticilerinin mobil cihazlarda nerdeyse anında yükleme kapasitesi olan sayfalar oluşturmalarını sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. Bu tür basit yapısal değişiklikler, sitenizin8 kat daha az veri kullanıp 4 kat daha hızlı yüklenmesini sağlar. Google, hızlandırılmış mobil sayfalara çoktan öncelik vermeye başladı bile. 2017, bu önceliğin ayrıcalıklı yerini daha güçlü hissettiğimiz bir yıl olacak.

SEO 2017 Trendleri

2. İçerik Uzunluğu Değil, İçerik Yoğunluğu!

İnsanlar artık bir içerikteki benzer kelimeleri ve anlamları tekrar tekrar görmekten sıkıldılar. Eskiden şöyle bir kanı vardı; ne kadar uzun içerik yazarsanız o kadar iyidir diye. Günümüzde SEO en çok kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaştığı için, içeriğin yoğunluğu daha çok ön plana çıktı. İçerik uzunluğu hala önemli; fakat bu içeriğin yoğunluğuna ve kalitesine bağlı.

Bu yolla kullanıcılara içerikte, sözü dolandırmadan yoğun bir şekilde vermek 2017'de SEO trendlerinin öne çıkan maddelerinden biri olacak. Halihazırda rekabet hayli yüksek ve sizin sunduğunuz içeriğin benzerini sunacak birçok rakibiniz var iken, kullanıcıyı kaçırmamak en iyi seçim olacaktır.

SEO 2017 Trendleri

3. Makine Öğrenmesi, (Machine Learning) Algoritmaların Çalışma Şeklini Değiştiriyor!

Google RankBrain geçtiğimiz sene algoritmik makine öğrenmesinin mümkün olabileceğinin kapısını açtı. Bunun en önemli üçüncü sıralama kriteri haline geldiğini söyleyebileceğimiz RankBrain, yakın zamanda sorularımıza cevap verebilecek şekilde hizmete girecek. Özellikle mobil İnternet kullanımının gittikçe arttığı günümüzde, Google, cep telefonunuza sorular sorarak yanıtlar bulabilecek hizmetlerini sunmaya çoktan başladı ve bu doğrultuda geliştirmelere devam ediyor. Benzer bir sistem Apple iOS işletim sistemi içinde “ Siri” adıyla yer alıyor ancak Google bunu dizinine eklediği tüm İnternet sitelerinde kullanabilecek şekilde kullanmayı planlıyor.

RankBrain bir yapay zeka ürünü olarak hayata geçiyor; normal bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilecek, ortalama bir insanın neyi nasıl aradığını ve ne görmek istediğini anlayabilecek bir algoritma olacak. Buradan yola çıkarak İnternet sayfalarınızı ve içeriğinizi bir kullanıcı gözünden bakarak yeniden düzenlemenizde fayda var.

SEO 2017 Trendleri

4. SEO'nun Gizli Silahı: Kişisel Markalaşma

Aslında ' kişisel markalaşma ' SEO için başarının temel stratejilerinden birisidir. Ana markanızın yanında alt daha özel bir marka ile, daha kolay bir biçimde kullanıcı yayınlarını güvence altına alabilir, kullanıcı temelinde güven oluşturabilir ve web sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Günümüzde SEO stratejisi olarak bu tekniği hala birçok markanın kullanmadığını görmekteyiz. Kişisel yani ana markanızın yanında oluşturacağınız bir alt marka ile, hem ana markanızın imajını koruyabilir, hem de bu yolla daha cesur girişimlere de açılabilirsiniz. Kişisel marka, SEO temelli rekabet ortamında, etkili bir şekilde yönetilmesi ile başarıları beraberinde getirecektir.

5. Kullanıcı Deneyimi Optimizasyonu SEO'yu Gölgede Bırakabilir!

Belli bir dereceye kadar kullanıcı deneyimi SEO için her zaman önemli olmuştur. Google düzgün bir biçimde mobil için optimize edilmiş sayfalara ayrıcalık tanıyor; hem daha hızlı yüklendiği için hem de kullanıcılar bundan zevk aldığı için. (sitede daha uzun zaman geçirme vb.) Fakat 2017 yılı tam manası ile kullanıcı deneyimi yılı olabilir. Yukarıda bahsettiğim gibi, makine öğrenmesi ve hızlandırılmış mobil sayfalarınönemine genel bir çerçeveden baktığımızda, 2017'nin kullanıcı deneyimi açısından ne kadar önemli bir yıl olacağı tekrar bize hatırlatılmış oluyor.

SEO 2017 Trendleri

6. Daha Gelişmiş Dijital Asistanlar ile Arama Yaparken-ki Alışkanlıklar Değişebilir

Kişisel dijital asistanlar o kadar sıradan bir hale geldi ki artık onları hayatımızın bir parçası olarak görüyoruz. Siri ve Cortana gibi araçlar, hayatımızı kolaylaştırdı ve kullanıcıların arama bağlamında kullandıkları sözlü konuşma vurgularını hızla arttırdı.

2017 'de bu araçların kullanımın daha yaygınlaşması ve çeşitlenmesi sohbet sorguları biçiminde aramaların yaygınlaşacağına işaret ediyor. Bu özellikten yola çıkarak bu alanlarda yeni ranking fırsatları yakalanabilir.

***

Önümüzdeki dönemde Google ve diğer arama motorlarının tam olarak nasıl bir SEO trendine gireceğini söylemek zor; ancak yukarıda sayılanların bir şekilde anlamı olacaktır. Tüm SEO ve dijital pazarlama stratejinizi bir anda değiştirmenizi gerektirecek bir durum yok; fakat gelecek değişiklik ve güncellemelerin kampanyalarımızı nasıl etkileyeceğinin farkında olmamız gerekiyor.

Çevrenizde olan bitenin değişimlerin farkında olduğunuz kadar, SEO'nun rekabetli ortamında en yukarıda olma şansınız olacaktır.

PAYLAŞ

 VİMAJ